Friday, February 21

स’फलताका १० सुत्र’हरु, जसले तपाईको सोचमा परिब’र्तन गरिदिने छ,एक पल्ट हेर्नुहोस्

सफ’लताका १० सुत्रहरु, जसले तपाई को सोच मा परिबर्तन गरिदिने छ, तपाई सफल मान्छे बन्नु हुनेछ। १ खतरा सँग नडराउनुहोस: यदी तापाई आफ्नो काममा सफलता चाहानुह्न्छ भने अलीकती खत*रा मोल्नु आवश्यक हुन्छ।

कुनै काम गर्न मन लागेको छ भने त्यो गरिहाल्नुहोस र त्यसमा दत्त चित्त भएर लाग्नुहोस जसले तपाई लाई राम्रो परिणाम दिने सम्भावना धेरै हुन्छ। तर खत’रा मोल्ने भन्दैमा यती सम्म नपु’ग्नुहोसकि जहाँ बाट तपाई बाहिर आउन सम्भवै छैन वा धेरै मुस्किल छ।

२ सधै उचाईमा पुग्ने ईच्छा पाल्नुहोस: “उद्येश्य के लिनु उडी छुनु चन्द्र एक” भने झैं सधै उ’चाईमा पुग्ने आकांक्षा राख्नुहोस र सकेसम्म आफुलाई उचाई’मा पुर्याउने कोसिस गर्नुहोस साथै आफ्नो चाहना अनुरुपको र त्यही स्तरको काम गर्दै जानुहोस। ३ खुसी रहने कोसिस गर्नुहोस: आफुले चाहेको चिज नपाएमा पनी आफुलाई दुखी वा केही गर्न नसक्ने मानिसको रुपमा कहिल्यै नउभ्याउनुहोस। आफु’ले गरेको मेहनत र पाएको फलमा सधै सन्तुष्ट हुन सिक्नु’होस तर आफ्नो काम नियमित गर्न नछोड्नुहोस।

४लक्ष निर्धारण गर्नुहोस: म के गर्दै छु र के गर्न चाहान्छु भन्ने कुरामा तपाई सधै स्प’ष्ट हुनुहोस। आफुले गर्न लागेको काम कसरी गर्नु पर्छ, कति समय लाग्छ आदी कुराको स्पष्ट जानकारी र विवरण तयार पारेर मात्र काम शुरु गर्नुहोस।

५ आफ्नो लक्ष’मा दृढ रहनुहोस: आफुले के गर्न चाहेको हो त्यो कुरामा आफु बलियो रुपमा प्रस्तुत भएमा मात्र कुनै पनी काम सम्पन्न हुन्छ। त्यसैले जे गर्न चाहा’नुभएको छ त्यो कुरामा अडिग रहनु होस र जे जस्तो दुख आईपरे पनी त्यसलाई सम्पन्न गर्न सक्छु भन्ने मान’सिकता बनाउनुहोस।

६ स्वा’स्थ्य प्रती ध्यान दिनु’होस: जब हाम्रो शरिर स्वस्थ छ त्यो बेला मात्र हामी काम गर्न सक्छौं त्यसैले सबै भन्दा पहिले आफ्नो शरिर र स्वास्थ्य प्रती वि’षेश ध्यान दिनुहोस जसको लागी नियमित व्यायाम गर्नुहोस।

७ केही कुरा पनी सिक्न पछी नपर्नु’होस: आफुले नजानेका कुरा सिक्न कहिल्यै लाज र नमा’न्नुहोस। जती आफुमा त्यो काम प्रति ज्ञान बढेरर जान्छ त्यती नै काम गर्न र लक्ष पाउन सहज हुन्छ। त्यसैले आफुलाई जहिले पनी ज्ञानको भोको मानिसको रुपमा प्र’स्तुत गर्नु होस।

८ एकताबद्द हुन सिक्नु’होस: कुनै कामहरु यस्ता पनी हुन्छन जो एक्लै गर्दा भन्दा साथी वा परिवार सँग मिलेर सफलता पूर्वक सम्पन्न गर्न सकिन्छ। त्यसैले जहिले पनी एकतामा विश्वाश गर्नुहोस। एक’ताको बल सधै बलियो हुन्छ।

९ आराम गर्नु होस: सधै काममा मात्र ध्यान नदिनुहोस कहिले काही आराम वा मनो’रञ्जनात्मक चिजहरुमा पनी आफ्नो उपस्थिती जनाउनुहोस जसले गदा तपाईको माष्तिष्कमा बोझ नपरोस र तपाई सधै आफुलाई फुर्तिलो महसुस गर्न’सक्नुहोस।

१० अस-म्भव केही पनी छैन: संसारमा असम्भ’व भन्ने केही छैन र मैले गर्न लागेको काम अ’सम्भव अवश्य छैन भन्ने विचार मन’मा राख्नु होस। तपाई आफ्नो काममा मन लगाएर र आफ्नो पुरा शक्ति लगाएर गर्नु भएमा जस्तो सुकै काम पनी पुरा गर्न सक्नुहुन्छ। अरुलाई अ’सम्भव लागेका कुराहरु तपाईले पनी तपाईले गर्न सक्नुहुन्छ।