Friday, October 30

विश्वमै नभएको ‘माटोको सहर’ नेपालमा भेटियो, मुस्ताङको यस्तो ठाउमा छ उक्त सहर, हेर्नुहोस भिडियोमा

काठमाडौँ, ४ कार्तिक | गुफाबारे तिमीहरूलाई कत्तिको थाहा छ ? कतिले कथामा राक्षस लुक्ने ठाउँका रूपमा गुफालाई बुझेका छौ होला । कतिले वन्यजन्तुहरूको बासस्थान भनेर चिनेका होलाऊ । कति त गुफा हेर्न पनि पुगेका छौ होला । भिरालो जमिनभित्र बनेको तेर्सो लामो सुरुङजस्तो प्वाललाई गुफा भनिन्छ । धेरैजसो गुफा प्राकृतिक हुन्छन् । कतिपयचाहिँ मानिसले नै बनाएका हुन्छन् |

हिमालपारकिो जिल्ला मुस्ताङका अक्करे भीरहरू खोपेर यस्तै गुफा बनाइएका छन् । यी मानवनिर्मित गुफा विश्वमै रहस्यमयी मानिन्छन् । पुरातात्त्विक विचित्रताले भरिएका यी गुफा कहिले, कसले र किन बनाए भन्ने अझै यकिन हुन सकेको छैन ।

किम्बदन्तीअनुसार सयौं वर्षअघि तिब्बततिरबाट आउने लुटेराहरूबाट बच्न त्यस क्षेत्रका गाउँले भीरको गुफामा लुक्थे ।साथै, उनीहरू कोही आउन नसकून् भनेर त्यहाँ आउने बाटो भत्काउने गर्थे ।हेर्नुहोस भिडियोमा उक्त सहर –